Ana sayfa Makaleler Kamyon ve tır garajlarının yönetim anlayışı değişmelidir

Kamyon ve tır garajlarının yönetim anlayışı değişmelidir

382
0

Evimizde kullandığımız, soframızda olan tüm malzemelerin üretilmesi için kullanılan hammaddelerin fabrikalara ve fabrikalardan üretilen ürünleri ise marketlere, bakkallara vs. gelmesi için kullanılan taşıma araçlarını Kamyon, Kamyonet, Tır vs. beklediği ve araçların tedarik edildiği İstanbul’daki garajları 2 aydır inceliyorum.

Bildiğiniz gibi, bu tür kamyon Garajlar aşağı yukarı tüm illerimizde bulunmaktadır.

Büyük lojistik firmaların, Nakliyeci firmaların ve Kooperatiflerin 10-20 m2’lik büroları olan bu garajlarda her gün binlerce kamyon, kamyonet, tır vs. bu kamyon garajına girmekte, park etmekte ve yükü olan Lojistik – Nakliyeci firmalarla pazarlık edip ve komisyon ödeyerek iş almaktadır.

istanbul’da büyük, küçük 10’a yakın garaj bulunmaktadır. Bu garajların iki tanesi İstanbul Anadolu yakasında Gebze ve Orhanlıda yer alıyor.

Avrupa yakasında ise ihtiyaca uygun büyüklükte garaj maalesef yok. Araçlar ufak garajlarda veya sokak aralarında park etme zorunda kalıp iş aramaktadır.

Bu garajların yönetim anlayışı Türkiye’nin Lojistik Üs olması gerektiği görüşünden uzak durumdadır.

Ayrıca İstanbulda yaşanan trafik problemi nedeniyle, özellikle gündeme alınması gereken bir konudur.

Bundan dolayı, Ulaştırma bakanlığı, Belediyelerin bu konuda daha hassas olması, kurulacak garajların denetimi, ihtiyaçların belirlenmesi, hizmet anlayışı vs. önceden belirlenmelidir. Bu konuda Lojistik sektör Derneklerinden ve Üniversitelerden bir proje yer almaları istenmeli, bu sorunun çözümüne ışık tutacak proje çalışmalarının yaptırılması sağlanma|ıdır.

Kamyon Garajlarında bulunan tedarikçilere baktığımızda büyük bir kısmı aynı finans yetersizliğinden bir büroyu iki-üç firma veya şahıs kullanmaktadır.

Garaj Yönetimleri; sadece kar güdümlü değil, bürosu olan Lojistik firmalarına, Nakliyeci firmalarına, Kooperatiflere, araç sürücülerine hizmet odaklı ça|ışmalar yapmalıdır ve müşteri gözüyle görmelidir.

Garaj Yönetimleri; bürosu olan Lojistik firmalarının, Nakliyeci firmaların, Kooperatiflerin, araç sahiplerinin ve şoförlerinin gelişmelerine yönelik sosyal ve yönetim konularında Eğitim çalışmaları yapması gerekmektedir.

Garaj Yönetimleri; yaptıkları işler|e ilgili standartlar oluşturması için, kalite belge alma çalışmaları yapmaları ve almaları gerekmektedir.

Garaj Yönetimleri; her zaman sürekli kendini geiiştiren bir vizyona sahip olmalıdır.

Garaj Yönetimleri; tesis içinde Lojistik firmaları, Nakliyeci firmaları, Kooperatifler ve araç sürücüleri için toplantı-eğitim salonu kurulmasını sağlamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here