Ana Sayfa Makaleler Depo yönetimi ve verimlilik

Depo yönetimi ve verimlilik

380
0

Depo Yönetimi disiplin gerektirir. Depoların kuralları, talimatları ve prosedürleri olmalıdır. Bu kurallara, deponun işleyişine personelinin uyup, uymadığı denetleyecek ve sürekli gelişmesini sağlayacak sistemler kurmalıyız. (İş güvenliği, İş makinaları kullanma, yükleme, toplama vs.talimatlar) Bu anlayışı personelimize anlatabilecek ve sisteme inanmalarını sağlayacak, sürekli eğitim programı hazırlanmalı ve hayata geçirilmelidir. Tüm personelin yapacağı işi yazılı hale getirecek “görev tanımları” hazırlanmalı ve sürekli güncel hale getirilmesi için çalışma yapılmalıdır. Depo ekibinin ve her personelin ve/veya ekiplerin hedefleri belirlenmeli ve hedefler personelle paylaşılmalıdır. Bu hedeflerin ölçümü personel ve/veya ekip tarafından da ölçülebilmesi sağlanmalıdır. Ekip tarafından aylık veya üç aylık olmak üzere kendi değerlendirmesini sunum olarak hazırlayıp sunması sağlanmalıdır. Hedefe ulaşmada bir problem varsa, çözümleri de sunması da istenmelidir. Personel işe başlamadan önce, Şirket vizyonu, hedefleri, talimatları, prosedürleri, personel yönetmeliği ve görev tanımları anlatılmalı, bu bilgiler bir dosya halinde personele imza karşılığında teslim edilmelidir. Her yeni personel işe başlamadan önce Departman ve/veya İnsan Kaynakları tarafından göreve göre, belirlenen sürede oryantasyon sürecinden geçirilmelidir. Her görev unvanı için, personel gelişimi için, eğitim ve kaç gün eğitim verileceği planlama yapılması gerekmektedir. Personelin ve/veya görev performanslarının ölçülmesi için, süreçlerin dataları tutulmalı, verimliliklerin artması için, bu dataların değerlendirilmesi önemlidir. Çıkan sonuçlar ilgili personelle paylaşılmalı ve verimliliğin artması için çalışma yapılmalıdır. Örneğin; Mal hazırlamada toplanacak ürünlerin araç veya iş emri bazında, başlangıç saati, ürünlerin raftan alıp, mal hazırlama yerine koyana kadar her geçen süre, ürün çeşidi vs. İş emirlerine ve çıkan sonuçlara göre ortalama hedef süreler verilmeli ve buna göre iş emirlerin yerine getirilmesi beklenmelidir. Bu ortalamada iş emirlerini toplamayan personel sorgulanmalıdır. Gerektiğinde raflar bazında, mal hazırlama alanı arasında zaman etüdü yapılmalı ve sisteme tanıtılmalıdır.

Depo iş süreçlerinin analizi çıkarılmalıdır.

  • Mal kabul siparişlerinin planlanması,
  • Mal kabul şartlarının belirlenmesi,
  • Ürün depo yerleştirilme stratejisinin tespiti,
  • Ürün yerleştirme şartlarının belirlenmesi,
  • Ürün toplama stratejisinin tespiti,
  • Mal hazırlama alanı planlaması,
  • Hazırlanma alanında toplanma stratejisinin tespiti,

Yükleme şeklinin belirlenmesi, Depoyu yönetebilmek için, depo hareketlerinin verilerin tutulması, izlenmesi ve dataların değerlendirmesi gerekmektedir. Günlük yapılan hareketlerin raporlanması çok önemlidir. Bunun için rapor formatları belirlenmeli, bu raporları kimin hazırlayacağı, sunacağı belirlenmelidir. Örnek raporlar; Günlük mal kabul raporu; Tarih, mal kabul numarası, ürün bazlı ve/veya hepsi seçenekli filtre edilebilmeli, ürün kodu, ürün açıklaması, palet, adet, kg vs. iş emri numarası, teslim alan personel sicil no vs. Günlük sevkiyat raporu; Tarih bazlı, plaka bazlı filtre seçenekli, Sevk tarihi, sevk sistem numarası, plaka, şoför ad-soyad, ürün açıklaması, palet, adet, kg vs. Yükleyen personel , ekip sicil no, sevk yeri vs.

Hasarlı, eksik ürün raporu, (Depo ve sevkiyat diye ikiye ayrılmalı)

Depo Hareket raporu, (Raf, kat, göz, koridor, bölüm vs. adres bazlı)

İade ve Hurda raporu,

Mal toplama raporu,

Teslimat raporu,

Ürün ömrü raporu, Fifo, lifo vs.

Lokasyon raporu,

Verimlilik sağlanmasına yönelik ve sonuçları değerlendirilecek raporlar hazırlanmalı, sonuç odaklı raporlar talep edilmelidir.

Bakılmayan, değerlendirilmeyecek raporlar istenmemelidir. Değerli okuyucularım, inşallah yazılarım sizlerin mesleki gelişimizde sizlere katkı sağlamaktadır. Depolama hususunda sormak istediğiniz bir şey olursa, 24 saat mail ortamında cevap vermeye hazırım. Ayrıca Şirket olarak Depo personelinin eğitimi hususunda 4PL Danışmanlık olarak sizlere ücretsiz eğitim vermeye hazırız. Hedefimiz sektöre katkı sağlamak üzere kendini geliştirmeye hazır firmalara hizmet vermektir.

Sevgi ve saygılarımla,

Tuncay AYDIN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz